Westerplatte Walczy!

Westerplatte Walczy

Jak wygląda obecnie to miejsce? Jak dzisiaj wyglądają miejsca, gdzie walczył i przelewał krew polski żołnierz? Czy to co widzimy obecnie oddaje należny szacunek i pamięć Bohaterom?

Westerplatte niegdyś przez lata miałem za oknem. Znałem osobiście kilku Obrońców Westerplatte, którzy zarazili mnie pasją do Ich historii i historii obrony Składnicy, w której do dziś jest wiele znaków zapytania.
Zajmuję się ratowaniem miejsca-pamięci od prawie 20 lat. Społecznie i zawodowo.

Uczestniczyłem we wszystkich badaniach i pracach archeologicznych jakie były prowadzone na Westerplatte w 2006 i 2007 roku, a następnie w zainicjowanych przeze mnie w roku 2016 największych od zakończenia II wojny światowej badaniach archeologicznych na Westerplatte.
Z wykształcenia jestem m.in. magistrem inżynierem architektem krajobrazu. Ale od lat zajmuję się także badaniem historii obrony Westerplatte. Od ponad 15 lat popularyzuję ideę rewitalizacji i rewaloryzacji półwyspu Westerplatte, wskrzeszając też celowo przez dziesiątki lat ignorowany projekt budowy Muzeum Westerplatte o którym marzyli Obrońcy Westerplatte. W 2006 roku udało mi się przekonać Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego do projektu budowy Muzeum Westerplatte i zainwestowania w ten cel prawie 80 milionów złotych.
Ostatni z Bohaterów Westerplatte, major Ignacy Skowron, tuż przed swoją śmiercią w 2012 roku zobowiązał mnie pisemnie do tego, by doprowadzić w końcu do zbudowania Muzeum Westerplatte.

Mimo prawie 80 lat od niemieckiego ataku na polski garnizon na Westerplatte na półwyspie do dziś nie ma stałej, całorocznej, nowoczesnej ekspozycji poświęconej bohaterskiej walce polskich żołnierzy w 1939 roku. Do dziś też nie ma ani słowa na Westerplatte o istniejącym w tym miejscu w latach 1939-1941 niemieckim obozie karnym, filii niemieckiego obozu koncentracyjnego Stutthof, gdzie Niemcy w straszliwych warunkach przetrzymywali w różnych okresach od 200 do 2000 Polaków, głodzonych, torturowanych i mordowanych. Tyle lat, a nadal trzeba o prawdę na Westerplatte upominać się i walczyć.

To co udało się zrobić także z moim udziałem i dzięki mojej inicjatywie w latach 2002-2007 dziś jest już ledwo czytelne. Wiele też historycznie ważnych miejsc nie doczekało się zmian. Dla zarządzających terenami Westerplatte wszystko jest w tym miejscu w porządku. Nie mają sobie też nic do zarzucenia. Uważają, że dbają o to miejsce i pamięć o Obrońcach. Że jest inaczej, pokazuję zainteresowanym w profilu Westerplatte Walczy.

E-book „Westerplatte. Krajobraz po bitwie” do pobrania TUTAJ


https://www.facebook.com/WesterplatteWalczy

Od jesieni 2007 do dzisiaj zabytek ulega coraz większej degradacji. Nie przeszkadzało to ani poprzedniej dyrekcji Muzeum II WŚ, ani Staroście, czyli Prezydentowi Gdańska odpowiedzialnemu za zabytki oraz grunty na Westerplatte.