Westerplatte Walczy!

Jak wygląda obecnie to miejsce? Jak dzisiaj wyglądają miejsca, gdzie walczył i przelewał krew polski żołnierz? Czy to co widzimy obecnie oddaje należny szacunek i pamięć Bohaterom?

Westerplatte niegdyś przez lata miałem za oknem. Znałem osobiście kilku Obrońców Westerplatte, którzy zarazili mnie pasją do Ich historii i historii obrony Składnicy, w której do dziś jest wiele znaków zapytania.

Uczestniczyłem we wszystkich badaniach i pracach archeologicznych jakie były prowadzone na Westerplatte w 2006 i 2007 roku, a następnie w zainicjowanych przeze mnie w roku 2016 największych od zakończenia II wojny światowej badaniach archeologicznych na Westerplatte.
Z wykształcenia jestem m.in. magistrem inżynierem architektem krajobrazu. Od kilkunastu lat zajmuję się także badaniem historii obrony Westerplatte. A od ponad 20 lat popularyzuję ideę rewitalizacji i rewaloryzacji półwyspu Westerplatte, wskrzeszając też celowo przez dziesiątki lat ignorowany projekt budowy Muzeum Westerplatte o którym marzyli Obrońcy Westerplatte. W 2006 roku udało mi się przekonać Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego do projektu budowy Muzeum Westerplatte i zainwestowania w ten cel prawie 80 milionów złotych. W 2016 ponownie reaktywowałem ten projekt.
Ostatni z Bohaterów Westerplatte, major Ignacy Skowron, tuż przed swoją śmiercią w 2012 roku zobowiązał mnie pisemnie do tego, by doprowadzić w końcu do zbudowania Muzeum Westerplatte.

Mimo prawie 80 lat od niemieckiego ataku na polski garnizon na Westerplatte na półwyspie do dziś nie ma stałej, całorocznej, nowoczesnej ekspozycji poświęconej bohaterskiej walce polskich żołnierzy w 1939 roku. Do dziś też nie ma ani słowa na Westerplatte o istniejącym w tym miejscu w latach 1939-1941 niemieckim obozie karnym, filii niemieckiego obozu koncentracyjnego Stutthof, gdzie Niemcy w straszliwych warunkach przetrzymywali w różnych okresach od 200 do 2000 Polaków, głodzonych, torturowanych i mordowanych. Tyle lat, a nadal trzeba o prawdę na Westerplatte upominać się i walczyć.

Powojenna historia Westerplatte nadal zapisuje nowe karty, choć bardzo wielu zależy na tym, bo moja osoba nie pojawiała się ani na Westerplatte, ani nawet moje nazwisko nie figurowało przy czymkolwiek związanym z tym miejscem.

Wkrótce dalszy ciąg powojennej historii Westerplatte z moim udziałem…

MWP

1 grudnia 2023

Więcej o mojej pracy m.in. na profilu Westerplatte Walczy.

E-book „Westerplatte. Krajobraz po bitwie” (2009) do pobrania TUTAJ