Westerplatte Disasters. Odcinek 29

Westerplatte. Odcinek 29. Niemiecki obóz karny na Westerplatte

Odcinek Dwudziesty DziewiątyO nieznanej tragicznej historii Westerplatte jaka zaczęła się z chwilą kapitulacji Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte.Od kilkunastu lat staram się, by historia opowiedziana przeze mnie tym odcinku zaistniała na Westerplatte. Musicie wybaczyć mi z jakim trudem o tym opowiadam mając w głowie wstrząsające relacje Polaków, którzy przeżyli w obozie karnym na Westerplatte między wrześniem 1939 a czerwcem 1941. Gotuje się we mnie, kiedy pomyślę, że w 2009 roku znalazło się ponad milion złotych na pokazanie na Westerplatte historii niemieckiego XIX wiecznego kurortu wypoczynkowego, a zabrakło wówczas miejsca na wystawie plenerowej na choćby jedno zdanie o tym co Niemcy zrobili na Westerplatte po kapitulacji Składnicy. Wzmiankowałem już o tej tragicznej historii Westerplatte w swojej pierwszym artykule o pilnej potrzebie rewitalizacji i rewaloryzacji Westerplatte w 2003 roku w miesięczniku Odkrywca, powtórzyłem to w 2004 r. w załącznikach do paradokumentalnego komiksu wojennego "Westerplatte. Załoga śmierci", powtarzałem to w każdej kolejnej publikacji i ich wznowieniach. Gotuje się we mnie do jakiego rozrywkowo-wypoczynkowego kształtu Westerplatte, miejsca-symbolu, Pomnika Historii doprowadzono. Piwo, garkuchnia, miejsce zabaw i plażowania, spacery z psem itd. W 2008 roku ówczesna ekipa polityczna planowała budowę na Westerplatte pól golfowych, kortów, marin jachtowych, nocnych klubów, restauracji. Wiem, bo słyszałem te rozmowy. Pisałem już o tym i pewnie kiedyś powiem lub napiszę więcej.W Świebodzinie jest tablica upraszająca przybyłych o zachowanie powagi, nie wyprowadzanie na spacer psów, nie spożywania alkoholu, bo w tym miejscu przebywał święty Jan Paweł II. Na Westerplatte w 1987 roku także był nasz Papież uświęcając swoją obecnością ziemię Westerplatte i przyglądając się zwiedzającym można dziś odnieść wrażenie: a kogo to dziś obchodzi? Tak jak wydaje się, że historia Bohaterów z Westerplatte także staje się historią z czasów Powstania Styczniowego, albo nawet rozbicia dzielnicowego. Historia którą (jak zwykle w olbrzymim skrócie, za co przepraszam) opowiadam w filmie powinna być na Westerplatte opowiedziana na równi z historią obrony w 1939 roku.Zapraszam do oglądania 29. Odcinka Westerplackich Katastrof. Jeśli się podobało, jeśli uważacie, że o martyrologii Polaków powinno wiedzieć jak najwięcej osób – lajkujcie i udostępniajcie.

Opublikowany przez Westerplatte Disasters Piątek, 19 lipca 2019

5 thoughts on “Westerplatte Disasters. Odcinek 29

 • 02/08/2019 at 13:44
  Permalink

  Odcinek Dwudziesty Dziewiąty

  O nieznanej tragicznej historii Westerplatte jaka zaczęła się z chwilą kapitulacji Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte.

  Od kilkunastu lat staram się, by historia opowiedziana przeze mnie tym odcinku zaistniała na Westerplatte. Musicie wybaczyć mi z jakim trudem o tym opowiadam mając w głowie wstrząsające relacje Polaków, którzy przeżyli w obozie karnym na Westerplatte między wrześniem 1939 a czerwcem 1941. Gotuje się we mnie, kiedy pomyślę, że w 2009 roku znalazło się ponad milion złotych na pokazanie na Westerplatte historii niemieckiego XIX wiecznego kurortu wypoczynkowego, a zabrakło wówczas miejsca na wystawie plenerowej na choćby jedno zdanie o tym co Niemcy zrobili na Westerplatte po kapitulacji Składnicy.
  Wzmiankowałem już o tej tragicznej historii Westerplatte w swojej pierwszym artykule o pilnej potrzebie rewitalizacji i rewaloryzacji Westerplatte w 2003 roku w miesięczniku Odkrywca, powtórzyłem to w 2004 r. w załącznikach do paradokumentalnego komiksu wojennego „Westerplatte. Załoga śmierci”, powtarzałem to w każdej kolejnej publikacji i ich wznowieniach.
  Gotuje się we mnie do jakiego rozrywkowo-wypoczynkowego kształtu Westerplatte, miejsca-symbolu, Pomnika Historii doprowadzono. Piwo, garkuchnia, miejsce zabaw i plażowania, spacery z psem itd. W 2008 roku ówczesna ekipa polityczna planowała budowę na Westerplatte pól golfowych, kortów, marin jachtowych, nocnych klubów, restauracji. Wiem, bo słyszałem te rozmowy. Pisałem już o tym i pewnie kiedyś powiem lub napiszę więcej.
  W Świebodzinie jest tablica upraszająca przybyłych o zachowanie powagi, nie wyprowadzanie na spacer psów, nie spożywania alkoholu, bo w tym miejscu przebywał święty Jan Paweł II. Na Westerplatte w 1987 roku także był nasz Papież uświęcając swoją obecnością ziemię Westerplatte i przyglądając się zwiedzającym można dziś odnieść wrażenie: a kogo to dziś obchodzi? Tak jak wydaje się, że historia Bohaterów z Westerplatte także staje się historią z czasów Powstania Styczniowego, albo nawet rozbicia dzielnicowego. Historia którą (jak zwykle w olbrzymim skrócie, za co przepraszam) opowiadam w filmie powinna być na Westerplatte opowiedziana na równi z historią obrony w 1939 roku.

  Zapraszam do oglądania 29. Odcinka Westerplackich Katastrof. Jeśli się podobało, jeśli uważacie, że o martyrologii Polaków powinno wiedzieć jak najwięcej osób – lajkujcie i udostępniajcie.

 • 08/11/2019 at 11:41
  Permalink

  Z jednym się pozwolę nie zgodzić, mam porządnego psa i wszędzie z nim chodzę 😉
  Co do reszty to zgadzam się ze wszystkim.
  Odnośnie 'kurortów’ to warto może wspomnieć o obozie na Maćkowym, którego teren miał też być sopockim kurortem a stał się miejscem przeformowania przetransportowanej nielegalnie jednostki niemieckiej, która atakowała Westerplatte a później niemieccy więźniowie tego obozu (żołnierze niemieccy) współtworzyli brygady Dirlewangera mordujące ludność cywilną Warszawy. Może warto używać słowa 'kurort’ częściej jeśli taka jest polityka włodarzy miasta by Polacy poznali jakie 'atrakcje’ spotykały naszych rodaków w tych 'kurortach’.

 • 08/11/2019 at 11:49
  Permalink

  Czy można by zrobić z tego dokumentu filmowego dokument opisujący o wszystko?
  W PDF, tak by przeglądarki mogły go zindeksować, do wyszukiwania przez Google.
  Tak samo mapy Google powinny być uaktualnione o 'Obóz Westerplatte’ (jeśli nie są jeszcze), z referencja do Wikipedii.
  W ten sposób dowiedziałem się na temat obozu na Maćkowym, historii tak samo mało znanej lub praktycznie powszechnie nieznanej.

Dodaj komentarz